Horáček Frant. Bude odpraven domů.

10. VIII.

V místnostech roty nedělní klid. Neděle byla bohatá na rozmanité výkony tělesného výcviku a na pěvecké požitky. Především na glazkovském cyklodromu. Konaly se vylučovací. Ve dnech 15. a 16. VIII. předpokládá totiž footbalové mužstvo a lehčí atletiky uspořádati zájezd do Verchně - Udinska k tamnější amer. posádce 27. pěš. pluku, aby jí byla splacena její návštěva v Irkutsku. Konaly se závody ve vrhu oštěpem, diskem, koulí, ve skoku vysokém, dalekém, skoku o tyči a běhu na sto yardů, z těžké atletiky řecko - římský zápas. U kasáren 1. pluku (12. sib.) konal se footbalový zápas mezi 1. a 4. plukem s výsledkem příznivým pro 1. pl. (3:2).

V divadle 1. pluku byla večer uspořádána zpěvní akademie, jejíž program byl tento: I. Koncertní část. II. Čarodějka op. Čajkovského, 3. jednání. III. Traviata op. Verdiho, 2. jednání. Účinkujícími byli: primadona mosk. a petrohr. opery N. O. Štěpanova - Ševčenko, umělkyně K. V. Jordanova, barytonista M. K. Maxakov, prem. petr. opery M. V. Lukanin, umělec B. M. Lazarev.

Všechny tyto atrakce přivábily mnoho diváků a poskytly mnohé unavené duši dobrovolcově příjemného a občerstvujícího požitku.

Dobrovolci roty rozešli se podívat na různé tyto hry, takže celé odpoledne a dlouho ještě večer v místnostech roty bylo pusto a mrtvo jako v opuštěném ptačím hnízdě. S jich návratem v noci ovšem oživly místnosti. Každý nehledě ani na pokročilou dobu noční nemohl se udržeti, aby nesdělil ještě před spánkem svému druhu prožité dojmy dne. Tak byla prožita neděle rotou v opravdových požitcích. Zvláště akademie nadchla nesmírně všechny přítomné, kteří zahrnovali neutuchajícím

147