nádražní skladiště.

7. VIII.

Druhá a třetí četa odchází na parník sušit se po včerejším dešti. Kořist v Kazani ohromná, vzata námi i část zlatého pokladu 560 milionů ve zlatě.

8. VIII.

Na směnu první četě jde 2. četa s d. č. Markem. K večeru pak k její zástavě přijíždí dvě děla druhé baterie. První četa odjela na loď.

K rotě přiděleni: Herman Jan (od 8. pluku), od srbského praporu: Brejcha František, Kalábr Alois, Jarolím Josef, Kubelka Jan, Kokoška Bohuslav, Šajner Bohuslav, Vinklárek František, Huml Frant., Urbánek Josef, Veselý Josef a Gross Karel.

Z roty odešel Bareš Frant. jako "věstovoj" ku kap. Štěpánovi. V rozvědečný oddíl: Škába Václav a Jachymstál Josef.

9. VIII.

Dělostřelecká přestřelka.

10. VIII.

Zástava druhé čety směněna jednou z rot nově utvořeného důstojnického praporu.

Drábek Frant. vrátil se ze sjezdu z Omska.

11. VIII.

Večer dán rotě příkaz odjeti na Vrchní Uslon a odtud na bojiště. U Morkvas a Nižního Uslanu jde boj. Nepřátelská artilerie bije do přístavu uslanského a seskupených barží, z kterých jednu zapálila. Z Karamzimu přesedáme na menší parník a jedeme o 7 hod. Blížíme se k nebezpečnému obstřelovanému pásmu. Každý přemýšlí, jak to udělá, až to do lodi buchne. Různé názory pronáší se i hlasitě. Míjíme hořící loď. Svítí jak pochodeň. S dychtivostí čekáme, kdy se nám rozsype kocábka pod nohama. Jedeme velice rychle. Plnou parou. Nos lodě vřezává se ve vodu a vzbouřené proudy vod šlehají jeho příď. Napětím páry a prací kol se loď otřásá. Sláva, projeli jsme! S mírněným chodem blížíme se k Uslanskému přístavu. Zde může již loď granát zasáhnout. Na břeh se dostaneme. Šťastně přistáváme. Vyloďujeme se a jdeme na Nižnij Uslon. Procházíme kolem naší baterie. Vypravují nám o dnešním boji. Rozvinujeme se v řetěz. Máme obsaditi Nižnij Uslon. Je tma. Vyslána před vlastní linii tak na 300 kroků silná rozvědka. Jsme téměř v Uslaně a nikdo nás ještě nezpozoroval. Vcházíme do vesnice. S obrovské stráně do údolí nad nímž začíná se vesnice. Rota zůstává státi na stráni a rozvědka je v údolí. Když v tom objeví se

91