Proti první četě je postavena církev a škola. Učitele není, děti nerady by stejně chodily. Konají se ve škole "schodky". Sedláci nyní často za revoluce bouřlivě meetingují.

24. VIII.

Cvičení za ekonomii na rozsáhlém panském strništi. V sousedství orají. Cvičíme prostná. Je to příprava na plukovní svátek 28. září.

25. VIII.

Docházejí zprávy o Mamontově konfliktu. A z fronty zprávy zdrcující. Padla Riga. O rozpuštění celých divisí pro nespolehlivost. Píše se o evakuaci Petrohradu.

Chaloupky většinou stejné. Jedna místnost o 4 oknech, chodba a komůrka. Čtvrtinu chaty zaujímá pec. V ní se peče, smaží (zřídka vidět) a vaří. Od pece ke zdi "pil", kde spali jeden vedle druhého. V zimě starší spávali na prostorné peci. Nesvlékali se, přikrývali kabátem anebo kožichem, pod hlavu podušku. V druhé polovině chaty byl stůl a lavice podél stěn, u dveří jednoduchá skříň. Na stěnách  (v levém rohu) plno "ikón" o svátcích zdobených. Spali jsme na zemi na slamníku, pořádně nacpaném. Slámy jsme nešetřili, vždyť jí i topili. Jen málo šťastlivců mohlo spáti na lavici, na "pílu" anebo na peci.

Obyvatelstvo se s námi úplně spřátelilo. Poznali své zbytečné obavy. Byli dobrosrdeční, ve většině chat nedali bez našich chlapců do úst. Jen málo bylo Jedibab. Myli jsme se v potůčku do půli těla. Tomu se divili. Okna otvírati nebyli zvyklí, ale nechali nám úplnou volnost. Někdy si asi zabručeli. Vždyť bručeli jsme my též při úplné své spokojenosti, a to na "mastýty", což znamenalo: nepřekážej našemu čištění a bílení. Někdy "mastýty" dvakrát týdně, žlutou hlinkou podlahu (nebylo prkna) a vápnem stěny.

V zámku, který tak divně se odrážel od chudých chatrčí, bylo velitelství praporu. Do zámeckého parku chodili rádi milovníci samoty a přírody. Většina zůstávala v okolí chat, na zahradách a pak doma - v chatě. Skutečně cítili jsme se jak doma v těch prostých, jednoduchých jizbách.

26. VIII.

Koupáme se v labuňské "báni". Šli jsme přes potok po houpacích, zrádných prknech.

27. VIII.

Je neděle. Některé bratry zvábil do církve pestrobarevný, lahodný kroj děvčat. Kolik jich zaujato bylo pobožností, těžko říci. Nejdříve jich  zraky těkaly po nezvyklé u nás ozdobě církve. Větší pozornosti než batuška těšila se děvčata.

28. VIII.

O 1 hod. odpoledne přijde rozkaz: dva lidé z roty jako ubytovatelé do Berdičeva. Naznačení ihned odejdou ke štábu pluku. Jsou vráceni, neboť rozkaz jest odvolán. Obyvatelstvo nerado uslyšelo, že máme odcházeti. Mysleli na front. (Mělo se jíti jako ochrana štábu jz armády.)

29. VIII. - 31. VIII.

Cvičíme prostná a polní cviky. Situace v

12