aspoň na několik chvil udělám radost touto malou kabelkou. Aspoň zvíte, že nejenom vaši drazí na vás vzpomínají, ale i docela neznámí na vás upřímně myslí. Však toho také zasluhujete, vždyť jste vstoupil dobrovolně do č. sl. armády. Věřte, pane, že jsme na naši č. sl. armádu velmi hrdi, obdivujeme její hrdinnost. Jedině vy, naši dobrovolníci, máte největší zásluhu, že naše drahá vlast je svobodnou republikou. Proto vřelý dík vám a všem č. sl. vojínům za vaši statečnost a utrpení. Vaše práce nebyla nadarmo. Pomstili jste se našim utiskovatelům a dobyli jste svobody. Neznámý pane! Budu velice potěšena, odepíšete-li mně, mám jakési tušení, že jste snad můj krajan. Pište prosím, odkud jste! Přeji vám šťastné a veselé vánoce. Přeji, by byly poslední bez domova. zasílám srdečný pozdrav a milou vzpomínku na č. sl. dobrovolníka. Nazdar! Ať žije č. sl. repub. Mary Vaněček.

31. VII.

Velitel půlroty podpl. Marek onemocněl břišním tyfem a byl odeslán do irkutské nemocnice. Na služ. cestě do Vladivostoku onemocněli a zůstali v tamní nemocnici Dolana Frant. a Honzátko Vlad.

1. VIII.

Dnes služba po pluku a v Čechodílnách. - Jak se chce domů! Všichni vojáci každé armády mohli okříti na dovolené doma, pouze my nemůžeme. A jak by bylo záhodno po takových útrapách a zklamáních.

2. VIII.

V poledne přišli hoši ze služby a odpoledne jedeme se koupat. Den pěkný. Večer v našem divadle hrány "Pražské švadlenky".

3. VIII.

Opakování divadelního kusu. U 2. pluku jen menalografické představení.

4. VIII.

Odpoledne jedna část dobrovolců odešla do služby, druhá byla odvedena na pluk. ošetřovnu, kde byly jim vstřikovány pod lopatku injekce (po druhé již) proti choleře.

142