por. Čečka jak dává příkazy. Telefonuje por. Ševcovi: "Jdi se podívat do Ufy, a to k večeru, aby vám nebylo teplo!" Vše jde tak radostně, vesele. K divisi přijíždí na koních jezdci, což způsobilo také poplach. Od první roty jeden bratr přiběhl, že prý jsme obkrouženi. V rychlosti házeli jsem na sebe patrony, bomby a brali pušky. Brzy se to vysvětlilo a dále hrála se kopaná. Hoši se sešli a zpívali jsme písně.

Vyjíždíme dále přes říčku Balymbu, kde jsme viděli stopy boje. U železničního mostu stála rychlopalka, což jsme poznali. Dále v poli byly okůpky. Zde naši granátčíci zašli nepozorovaně v tyl a přivedli je v panický útěk. Jsme na hochy od naší roty hrdi. Bolševici zanechali zde 17 ubitých a 2 kulomety, léky a všechny vlaky. Na naší straně raněn 1 jezdec. Stojíme na rozjezdě Udrjak.

4. VII.

Dnes dovídáme se o vzetí bolševických okopů u stanice Čižmy, později o vzetí železničního mostu před Ufou, který měli obsazeni "železnodorožníci". Odpoledne dojíždíme do st. Čižmy, kde právě přibyvší por.Čeček oznamuje, že Ufa je námi bez boje vzata. Když jsme z Udrjaku vyjížděli, přetrhl se nám vlak právě mezi 1. a 2. naší četou. Náhodou se nic nestalo, neboť polovina bez lokomotivy byla zastavena hochy, kteří hned vyskákali.

Tak již brzy budeme spojeni se svými druhými částmi! Jak se těšíme!

Na nádraží připravují nový bronevik. V předu je platforma s rychlopalkou. Lokomotiva je chráněna železnými pláty. Za ní je několik teplušek s pražci, aby obránci byli chráněni. Je tak chudičký. S pravým obrněným kolosem nemůže se ani rovnati. Ale hlavní věc, jen když je odvaha. I on bude konati platné služby.

Novaja Žizň [1] přináší telegrafickou zprávu, že do Vladivostoku přijelo americké vojsko v čele s admirálem Kato. Bylo vyloděno a ubytováno v okolí přístavu.

76

[1] - název azbukou