nás a kraj na několik desítek km. Na štěstí pouze jeden granát vybuchl v prázdné části budovy.

Dělníci prohlásili, že budou nás podporovati netoliko chlebem a náboji, ale i svou krví. Vydali proklamaci, v které odsoudili Trockého a Lenina k smrti. Před našim příchodem byli sovětem vybízeni proti nám, ale neučinili tak.

Podle zpráv samarských bolš. "Uzběetin" Hašek a Šebesta vybízejí k boji proti nám. Všude úspěšně bojují proti nám již na celé linii  Penza - Čeljabinsk. Asi tak úspěšně jak proti nám a vůbec neodvažujeme se pochybovati, že by to jinde špatně skončilo. My musíme zvítězit! Pravda a právo je na naší straně. Naše hnutí má tedy podklad mravní.

Samara.

4. VI.

Blížíme se k Samaře. Je krásný, slunný den. Čtvrtý pluk u vesnice Lipjag obkružuje úspěšně opevněné bolševiky. V poledne právě při obědě dostává rota od por. Čečka příkaz, by přesedla zároveň s první rotou do vedle stojícího ešalonu a jela v před. Několik verst jsme jeli a pak šli pochodovým pořádkem podél tratě. Přicházíme k hochům od baterie, kteří nakládají dělo na draissinu. Pojedou v před. Řekli, že boj bude asi skončen. Na další cestě potkáváme zajatce.  Hoši křičeli, proč prý je vedou. Byli na ně rozezleni. Přicházíme na stopy boje. Můstky spáleny, "bronyrák" (teplušky s osobním vagonem) celý provrtaný od kuliček, zvlášť osobní vagon. Za staničkou Tomilavo vidíme mrtvé v čerstvých okopech. Nejvíce jich je u strážního domku, kde začínal les. Byly kupy bolš. trupů s hlavami strašně znešvařenými. Zde stojí i nákladní automobily a jiné povozky, což jsme s tratě odstraňovali, aby brzy mohly vlaky projížděti.

Vítězství naše. Jak bratři litovali, že jsme přišli pozdě a nepřispěli k vítězství. A bylo slavné. Na tak úzkém frontě měli bolš. 700 ubitých, asi 300 utonulých a 1.280 zajatých. Kořist: 12 děl, 120 strojních pušek, 1.500 pušek, 2.000 bomb, 2 bombomety, 800.000 patron, 4 broneviky, 3 ešalony produktů, 1 zařízený zdravotní vlak a 5 lokomotiv.

Padla poslední obranná linie u Samary. Marný je jejich

59