pracovali v Kijevě v asiatickém oddělení (Kořán, Vyhlídka, Kratochvíl, Dvořák, Nechyba, Špulák a Staněk (od baterie)). Šli s námi již z Brovar.

10. IV. - 16. IV.

Kdo si nepřeje jeti do Francie, může vystoupiti z vojska. Z naší roty odešli Havelka (Čech), Mědňanský (Slovák), Kóla, Fabián a Sekyrka (ruští Čechové).

Koupati se chodíme do "báně" železničních zřízenců. Vodovod není v ní zaveden a proto vody nosíme z blízké studně. Najednou se nás nemůže mnoho koupati. I tak je to dobré. - Procházky prodlužujeme, země částečně vyschla. Chodíme do lesů a cvičíme prostná.

Deník oznamuje, že první ešalon je v Omsku. Další naše vlaky jedou vpřed rychlostí osobních vlaků. Kdy pak ty naše kolečka se roztočí! V Serdobsku a v Kirsánově prý naši učinili násilí nad zajatci. Varují nás vystříhati se podobných nedorozumění. Naši nepřátelé, kterých máme hodně, vše proti nám použijí a uměle zvětšují.

17. IV.

Kap. Štěpánov konal přehlídku. Přinesl radostnou zprávu o brzkém našem odjezdu. Odchází od nás por. Syrový k druhému pluku jako plukovník. Náš pluk  ztrácí dobrého, milovaného důstojníka.

18. IV. - 21. IV.

Již se pozná, že je jaro. Silný, čerstvý jarní vzduch kouzelně na nás působí. Jsme stále venku. Venku učíme se francouzky, provádíme různé reje a hry, tužíme svaly zdviháním kamenů, chodíme do blízkých lesů. V "teplušce" jsme jen v noci. I ten oběd na zdravém vzduchu lépe chutná. Dobrou náladu nemůže nám pokazit ani "Průkopník", který píše: Bylo by škoda 60.000 zdravých hochů odpraviti hájit kapitalistickou a buržoásní Francii. Musí nás přijíti informovat.

Prvním ešalonům jízda znemožněna bojem se Semenovem. My ale stejně připravujeme se na cestu. Sestavujeme pořádně "ešalon". Ve vagoně bude 25 lidí. Budeme míti o mnoho lepší pohodlí. Střed vagonu bude volný.

Každá četa odděleně dala se fotografovati. Pak také společně různá doplnění u roty, známí a někteří jednotlivci. Služné na cestu bude zvýšeno na 12R. Odevzdáváme pušky a náboje. Neradi se jimi loučíme, komisařům nevěříme. Se sebezapřením a po živých

43