praporky. Je to úmluva s bolševiky, přiznali naši neutralitu.

Vrátili se bří, kteří byli posláni na kontrrozvědku: (Instrukce od ONR přinesl Hrouda) Vodička, Melich, Holman, Starý a Chorvát. Tak byli přestrojeni, že jsme je nemohli poznati.

22. 2.

Večer se hraje "U Bílého koníčka". Překvapilo nás vkusně zařízené divadlo s elektrickým osvětlením, pohodlím, hloubkou jeviště a dekorací. Několik bří jede opět zpět do Kotelny na 2 povozkách. Doprovází jakéhosi poměščika. Jedou hoši k vůli dobrodružství. Vracejí se večer před našim odchodem.

V Žitomíru zatím v naší části někteří podlehli prohnilému okolí a jsou případy krádeží, nevykonávání příkazů a p. Avšak první pluk musí se udržet ještě čistý, slavný, musí býti v těžkých dobách příkladem druhým a proto všichni příslušníci pluku se dobrovolně zavazují k přijetí nejtužších trestů za provinění disciplinární i za přestupky trestní a zločiny.* [1]

Němci se stále blíží. Mysleli jsme, že si společně s Poláky probijeme cestu na západ. Sešlo z toho. Máme jiný plán. Vždyť je tu možnost společně s bolševiky hájit Dněpr do té doby, až zformuje se armáda bojeschopná. My budeme jádrem, hlavním činitelem. Svou znalostí německé armády a jazyka způsobili bychom jim v partisánské vojně citelné ztráty.

23. 2.

V noci měli jsme "trevogu". Ukrajinci přeřízli nám drát telefonní u zástavy postavené na silnici k Novogradu (60 verst), který je obsazen Němci. Němci prý jsou již v Kijevě, kamž se dostali přes Sarny po železniční dráze. Bude čas, abychom se vydali na cestu. Cítíme, že to bude brzy a připravujeme své věci. I od pluku se mnoho vyprodává, zvláště cukru. Je to škoda. Teď, když bychom měli co jísti, musíme většinu toho zanechat. Není tolik povozek a i tak bude oboz ohromný.

V divadle se dává Baj-Kaj-Laj. Oblíbená operetka našeho pluku. Jsme veselí. Nic si z toho neděláme, že jsou Němci blízko. Nikdo ani nevzpomene na únavné pochody a cestu bez cíle. Což když se bolševici na Dněpru nazadrží, jak daleko půjdeme?

32

[1] - Význam tohoto (pravděpodobně) odkazu se nepodařilo rozluštit.