22. XII.

K večeru pluje jedna loď tím samým směrem.

4° 50´ s. š., 106° 10´ v. d., ujeto 261 mil, zbývá 281 mil.

Vyhlášení od Dr. Langra: Bratři! Jonan Maru, 22. XII. 1919.

Všechny přístavy v Orientě, kterými budeme projíždět, jsou nejhorším semeništěm prostituce. Nejpověstnější ze všech na světě je v tomto ohledu Singapur, jakási úžina cest, směřujících k tichomořským ostrovům, Austrálii, Číně a Indii. Sanitární dohled na tyto prostitutky je nemožný a proto jejich zdravotní stav je příšerný. Mužstvo každé lodi před příjezdem do některého z přístavů bývá vždy varováno před stykem s nimi. Varuji i vás! Nezapomínejte se! Jedete domů k rodičům, nevěstám, ženám! Langr.

Mnoho medůz - dusno - na přídi je nejlépe - přikryli plachtami.

23. XII.

Vše zataženo mlhou. Jemně prší, jako májový vítr. Fouká protivný vítr, do dneška vál nám příznivý ve směru naší jízdy. Dohnali jsme loď. Nejdříve byla po levé straně, pak po pravé. Naše loď se uhýbá vpravo, tak se k ní přiblížíme. Jasně ji rozeznáváme. Míří k nám a těsně míjí za zádí. Měli jsme podívanou. Jmenuje se HWANHRON. Na levé straně ukázal se dlouhý břeh, skrytý úplně v mlhách. Později na levé straně malá skalka s majákem. Pohled malebný. Voda různě zbarvená. Vpravo zelená, přechází u břehu do žluta, prosvítá písek... Zde zakončení zelenými ostrůvky, za nimi pevnina - s modravým pohořím. Ostrůvky ne tak hornaté jako japonské. Vlevo je barva moře zelená, přechází v tmavomodrou, u břehu sytě fialovou, splývá s pobřežím a k vrcholkům převládá červená. Obloha modrá. Před námi pluje loď, za námi Hwanhron. K majáku plují dvě malé loďky, jako když jde člověk po vodě, zdá se. Zastavujeme před přístavem, přijíždí lodivod a plujeme do přístavu, nechali nás však naposled. Je zde mnoho lidí, blízko nás stojí veliký anglický křižník. Město ve světlech.

24. XII.

Příčina barvy zelené - odumřelé řasy mořské. Nelibý zápach. Singapur, anglický přístav. město leží na ostrůvku roztáhnuto na 10 km. Různé kvartály podle národností. Žijí v něm Číňané, Malajci, Klinga, Malabarci. Zajímavá je botanická zahrada. 160.000 obyvatel (z nich 3/4 muži). Přístav je dobře chráněný ostrov, velké sklady uhlí, 300.000 tun - čilý obchod. O 9 hodinách přijíždějí 2 baraže a odvážejí do města. Před tím již mnoho hochů dalo se převézt na lodičkách. V poledne chvílemi prší. Je aspoň chladněji, ale stejně dusno. V našem obleku je nám příjemně teplo. Život v městě jde příjemným tempem. Prohlédli jsme si město. Malajci jsou krásní lidé s pěknou postavou. Indové, dlouhý kus látky uvázaný kolem beder.  Vytáhlý hubený Ind v turbanu, Arab v burnusu, Mohamedán s fezem, Pars s vysokou žlutou čepicí. Děti nosí rozkročmo na kyčli. Biograf s bílou plenkou. Viděl jsem znetvořenou nohu Číňanky. Ozdoba vznešených. Druhé ženy. Obchodování vedli jsme na papíře. Vrchní kanalisace, příhoda s kafem. K večeru doma vánočka a bílá káva. Jsou svátky. Přijeli legionáři, jedou do Ruska, byla krátká informační schůzka. Bylo málo slyšet, neboť hrčení a lomoz od nakládání zboží z baráží tomu zabraňovalo. Kupování: banány, ananasy, kokosy, ořechy, lastury a p. Koupena i opička do společnosti medvědů, kterým tropické ovoce velice chutná. Ptáci koupení uletěli. Poměry ve městě a podmínky projíždění: ve městě přísná kontrola cizinců. Vstup dovolen jen mimořádně, za těchto podmínek: Při odjezdu lodi, každý na místě lodi, žádný nezůstane, nošení zbraní zakázáno, slušně se chovat, žádné opilství, do 9 hodin zpět. Velitel podepíše prohlášení. Ředitel policie může trestat, odňato povolení pro transporty příští. Fotografování je zakázáno (válečný přístav) pod válečný soud a aparát odňat. Nechodit bez čepice - nebezpečno. Jsou zde žraloci, malárie, píti sodovku. Džonstons Cír, kde my stojíme.

Rikša 1 hod. 50 cent., 10 cent. Varuje se před nákupem u firem Voltér a Uljamato. 1 litr o 5 dkg větší než ruský funt. Pikal = 60 1/2 dkg, má 100 beatů.

25. XII.

Měli jsme odjet, dosud ale stojíme. Přivezeno naše objednané zboží. Chvílemi prší. Do města se může, ale nikdo již nejde. V 1/2 6 vyjíždíme. Na místě, kdež jsme se pohnuli, viděli jsme hadovité ryby, jak bázlivě ustrašeny plují od obra. Moře žlutozelené, tiché, se záplavou zeleně na ostrůvkách. Malé loďky rybolovců se houpají na vlnách, jako skořápky. Dělí se objednané věci. Horlivá debata na pana Malého, který prý nás ošidil a dodal špatné zboží. Večer zůstáváme stát a spouští se kotva. Nevíme proč. Břehy stále ještě vidět. Kotva v Singapuru byla 360 článků ve vodě. Počítáme-li 4 články na 1 m, byla v hloubce 90 m.

26. XII.

Do Džibuti je 3.668 mil (o 50 mil méně než do Adenu).

Z Vladivostoku do Singapuru přes Karatsu 3.062 mil, tedy uděláme cestu o 606 mil delší než jsme již ujeli.

2° 29´ s. š., 101° v. d., 157 mil.

27. XII.

Po obědě začíná pěkné teplo. Ryby úhořovitého tvaru.

5° 04´ s. š., 98° 34´ v. d., 242 mil, zbývá 3.269 mil.

28. XII.

Opět teplo, ryby na přídi (delfíni). Koupelna zřízena, veslo u ní. Létající ryby.

6° 2´ s. š., 94° 36´ v. d., 248 mil, zbývá 3.021 mil.

29. XII.

Dnes prudký chladnější vítr. Opička se utopila. Dokončení rozdělování koření.

6° 09´ s. š., 90° 40´ v. d., 236 mil, zbývá 2.785 mil.

30. XII.

Stále prudký vítr, některé vlny vrhá přes palubu, takže dívající bývá notně pokropen. Vítr chvílemi prudký, moře začíná hučet. Větráme v našich místnostech, kde je odporný zápach. Vytrhává se podlaha.

6° 12´ s. š., 86° 50´ v. d., 229 mil, zbývá 2.556 mil.

31. XII.

Hoši, z vytrhaných včera prkýnek, zbíjejí bedny na koření. Dnes již lépe, vítr přestává. Večer na zádi lodi silvestrovská zábava, ovšem, že bez piva. Doma se člověk mohl utopit v pivě, zde ve vodě. Zábavu přerušil na okamžik déšť, ale vytrvalo se až do konce. Některá čísla příliš prudká, vojenská... Byly kuplety, zábavné přednášky, hra Othelo a Desdemona a na konec pak pohřební průvod a starý rok hozen přes palubu do moře.

6° 7´ s. š., 83° 33´ v. d.

177