Dostali jsme 118 lopatek. V příštích bojích budou potřebny.

20. VI.

Začínají jezditi osobní vlaky. Veřejný život pomalu přichází do svých kolejí.

V okolí prý se ještě potulují bolševici. Mají býti za vsi Bogdanovce. Je jich asi 90. Vůdce jejich je Grižina, před nímž se třese celé okolí. Provádí loupeže a násilí. Výpravě v Bogdanovku poslané podařilo se ho chytnouti. Museli ho chrániti, aby lidem nebyl ubit. Mnoho druhých zpráv o bolševikách bylo nepravdivých.

Br. Čížek při rovnání pušek v teplušce byl těžce raněn do ruky nahodilým výstřelem.

Odpoledne odjíždíme osobním vlakem a obsazujeme stanice, rozjezdy a mosty po 3 - 12 lidech od Krotovky až do Buguruslanu.

21. VI.

Hrozné parno trvá dále. Horlivě se chodíme koupati do řeky Kinělu. Na mnohých staničkách hoši žili s rodinami společně a měli i známosti. Služba je tak po stanicích veselá, třeba že nebezpečná.

Dověděli jsme se, že do Krotovky přijel vlak kozáků beze zbraní, které jim tam naši dali i s Grižinem. Grižina poslali kozáci na onen svět.

22. VI.

Ve Věstníku rozbíráno, co řekne náš Masaryk, že české vojsko obrátilo zbraň proti Rusům. Úvaha zakončena tím, že tatíček to schválí. Obrátili jsme zbraně ne proti Rusům, ale proti zákeřníkům věrným sluhům Německa, bráníme se proti bezpráví. Ve svém nitru s tím souhlasíme.

Na nádražích vylepována od nás nová provolání.

Zněj takto:

Tovarišči, rabočie i krestjane!

My, češsko-slovackija revoljucionnyja vojska, sčitajem svoim dolgom dovesti do vašego svedenija slědujuščee:

Češsko-slovackija revoljucionyja vojska načali revoljuciju protiv Avstro-Vengrii ešče vo vremja starogo režima. Ony sražalis v prodolženii vsej etoj vojny vměstě s vami protiv obščago vraga, protiv avstro-germancev.

Brest-litevskij mir i našestvie avstro-germancev na Ukrajinu podverdili ješče raz naše uběždenie v tom, čto v

70