Prof. Maksa předložil nám resoluci, která má býti poslána domů radiotelegraficky. Vybízí k vytrvalosti a věří v úspěch.  Ruský důstojník z naší části (velitel 3. pluku?) začíná mluviti, rusky potom česky, mluvnicky správně. Řečnil i stařičký Heyduk. Ze svého popudu zpíváme Kde domov můj a Hej Slované. Hosté dojati odjíždějí.

Opouštíme Bereznu. Nad zámkem se vznáší aeroplan. Přijel prap. Skála s pozdravným telegramem z Kijeva.

Shromážděné hosty v zámku obveseloval náš plukovní pěvecký sbor. Průběhem slavnosti jsme nadšeni. Vydařil se náš plukovní svátek s vojenskou parádou smíšenou se sokolskou národní slavností.

Doma nás čeká vepřová s knedlíky a se zelím. Uléháme spokojeni.


[1] Plukovní příkaz 27. IX. (Plukovní svátek) pojednává o vzniku družiny před 3 roky o jejím vzmachu a rozšíření v armádu, o namahavé práci vojska. Buďte i nadále silni! Každý dobrovolec jako jednotka musí býti silný vojensky a morálně. Potom celek bude mohutný. Ať nás nesesmutní události v bratrském Rusku, Rusko nezahyne. Ruský národ opil se svobodou, která přišla po knutě, vězení, mučení a šibenicích. - Krev našich padlých druhů, naše vlastní strádání, stony našich bratří mučených Rakouskem nutí nás býti nezlomnými. Čas rozervati pouta otrocká. Ke konci kap. Štěpánov praví: S každym novym vzmachom silnych sokolinnych krylev vy uveličivaete svoje značenie v mirovoj vojny. Vstupaja v 4. god, ješče raz gluboko ujasnite sebja vysokuju cel za kotoruju boretes i idite vpered k nej takže smelo kak za prošedšija goda. - Da budet Zborovskij boj preljugiej vozmezgija za Bilogorsvskoe poraženie. [2]


29. IX.

Přijel prap. Vašátko, milý náš host, přepadlý s hlavou obvázanou. Přinesl nám rotnou vlajku, zhotovenou kyjevskými dámami. (Pí Červená, pí Škvorová a slečna Krobová.) Na vlajce pracně vyšit český lev s přetrhanými pouty, trhající rakouského orla. Na druhé straně vavřín se skratkami. I.č.s.p.II.r. -  Jemná ruční práce, dar cenný, vzácný, naše chlouba na parádách. Ve 3. hod. společně s br. prap. Vašátkem a prap. Fišerem se fotografujeme. Prap. Fišer večer odejel do Krasilova.

Opanovali jsme sýpku, kde se zřídil stánek Thalie. Hudba sestavena podivuhodná (housle,  klarinet (nehudebník), bečka (buben), vytěrač (zastupoval triangl), koště místo basy). Byl to základ hudby praporu, která se po námaze tak utvořila. (4 housle, 2 klarinety, flétna a basa). Představení omezovala se pouze na hlouposti, kuplety a teprve později po přemístění divadla pracovalo se vážněji.

Od presidia komise O.N.R přišel pochvalný přípis za zachování klidu a rozvahy při vystoupení Kornilově.

30. IX.

K večeru odjíždí Vašátko.

1. X. - 11. X.

Odpočíváme - často prší. Činíme kroky k zařízení lepšího důstojnějšího divadla, zvláště, když naši "sýpku" chtějí použíti k svému účelu. Dalo mnoho práce urovnati a dáti dohromady různé ty přihrádky. Mužíci žádali u pluku i peněžitou náhradu. Přijel "barin", kterého očekávali jak židé příchod Mesiáše (Mastýty, drůbež, Titkov ležel na kolenou Mrzuba).

12. X.

Třetí výročí vystoupení české družiny na frontu. Oslava byla na poli u labuňské ekonomie. Přijel se na nás podívat i nově jmenovaný velitel korpusu g. m. Šokorov. O významu dne mluvil Maksa, jež věnoval upřímnou vzpomínku padlým hrdinům za 3 roky našeho odboje. Mluvil Štěpánov, Medek a j. Šokorov obchází naše řady a krátce nás pozdravuje:

16

[1] - tato vsuvka je přemístěna ze str. 26 originálu, podle značení autora deníku
[2] - Štěpánova promluva je psána v azbuce s pravopisem té doby